Pozvánka na Okoř od Vypsané fixy

Vypsaná fiXa je pardubická skupina mající základy v rocku, obohaceném o prvky jiných žánrů; sama kapela se někdy označuje za pop punkovou. Výrazným prvkem skupiny jsou její básnické, surrealistické texty, které píše frontman Márdi. Pravděpodobně se inspiroval u Williama Saroyana - Tracyho tygr, Odvážný mladý muž na létající hrazdě – a v mnoha dalších knihách jako např. Sto roků samoty od Gabriela García Márqueze. Během roku 2007 spolupracovali na natáčení českého filmu Václav, který orámovala hudba z jejich tvorby. Zpěvák skupiny se ve filmu objevil i v epizodní roli. V roce 2012 spolupracovali na filmu Čtyři slunce. Dvacet let existence oslavili v roce 2014 albem Krásný smutný den a velkým narozeninovým turné. Své, v pořadí osmé, studiové album Tady to někde je vydala kapela letos a k jeho vydání připravila velké turné rozdělené na dvě části – jarní a podzimní – které vyvrcholí koncertem ve Velkém sále pražské Lucerny 20. prosince.

Zeptali jsme se Mardiho:

Co tě napadne, když se řekne Festival Okoř?
Výborná akce. Vždy precizně připravená a vždy výborně navštívená. Krásný prostředí, příjemný lidi, dobrej zvuk na podiu. Co víc si můžeme přát?

S kapelou tady budete hrát už po šesté, pamatujete si na vaše první vystoupení zde?
To si právě pamatuju docela dobře. Přišel jsem na podium a tam stála moderátorka Šárka Kubelková. Bylo to zvláštní, protože jsme spolu chodili do stejný třídy na gymplu a od maturity jsme se neviděli. Stáli jsme tam a nikdo z nás nevěděl, jak se vlastně s tím druhým bavit - tak nějak jako na střední škole. Vlastně to bylo vtipný. Šárka to uvedla, my jsme to odpálili a bylo to. Myslím si, že kdyby si tenkrát ve třídě měla ze svých spolužáků vybrat třicet kandidátů, který by tam s ní mohli stát, tak já bych tam nebyl. To, že tam bude ona, ale bylo jasný už druhýho září v prváku. Pozn. Psal se rok 2007.

Zahrajete i nějaké skladby z aktuální a úplně nové desky nebo to bude seznam sestavený ze samých osvědčených hitů?
Zahrajeme to, co nás zrovna napadne, my totiž nikdy nemá stejnej playlist. Ale jedno jasný, určitě tam budou i písničky z nový desky. Třeba Limity nebo Robí Valentýn. To jsou jasný hiťáky.

Co na Vypsanou fixu čeká letos? Jaké máte plány?
Zásadní datum je pro nás 20. prosinec, kdy zahrajeme ve Velký Lucerně. Ale ještě před tím projedeme tuhle zem s novou deskou křížem krážem. V Lucerně to vyvrcholí. Zvu každýho, kdo tohle čte.

Jezdíte ve svém volném čase po hradech a zámcích? My hlavně jezdíme do lesa pro klid a ticho. Do hodně hlubokých lesů bez turistického značení!

Sdílej: